8:00 - 22:00

ساعات کاری : همه روزه

09149466991

تماس برای مشاوره رایگان
 

عایق کاری استخر

عایق کاری استخر

عایق کاری استخر

عایق کاری استخر با ایزوگام یکی از اولویت های مهم در ساخت استخر و عایق بندی آن می باشد. عایق کاری استخر به منظور نشت آب و آب بندی صورت می گیرد. عمده ی استخر ها برای مصارف کشاورزی و یا صنعتی بکارگرفته می شوند که نیاز به عایق کاری دارند. برای عایق کاری استخر که جنس آن از خاک می باشد از مواد مختلفی استفاده می کنند که هرکدام بسته به نوع جنسی که دارد دارای معایب و مزایای منحصر به فردی می باشد.

در این راستا ،زیر سازی استخر برای عایق‌کاری اهمیت چشمگیری دارد. اصولی ترین روش در جهت ساخت استخر آرماتوربندی و بتن ریزی می‌باشد. از مزیت‌های اجرای این روش این است که بعد از دیوار چینی و سیمانکاری سازه‌ی استخر دچار ترک و در نتیجه نشتی و کم کردن آب نمی شود. سازه‌ی استخر بعد از پایان مراحل آرماتور بندی و بتن ریزی و خشک شدن برای عایق‌کاری و ایزولاسیون آماده است.

 

عایق کاری زیر سطح استخر با ایزوگام

برای عایق کاری استخر که جنس آن از خاک می باشد از مواد مختلفی استفاده می کنند که هرکدام بسته به نوع جنسی که دارد دارای معایب و مزایای منحصر به فردی می باشد.

از انواع این عایق ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • عایق بندی استخر با مواد پلاستیک
 • عایق کاری استخر با گیاهان
 • عایق کاری استخر با قیر و ایزوگام
 • پوشش دهی با خاک نفوذ ناپذیر
 • عایق کاری با مصالح ساختمانی و بتنی

موارد ایزوگام کاری زیر سطح استخر:

ایزوگام کاری استخر از جمله عایق بندی مرسوم می باشد که به منظور جلوگیری از نفوذ آب به دیواره های و کف استخر استفاده می شود.ولی امروزه به دلیل معایبی که داشته دیگر از این روش استفاده نمی کنند.ایزوگام کاری استخر به دلیل آنکه  ايزوگام مقاومت کافی را در برابر سيكل هاي متناوب سرما و گرما ندارد پس از گذشت مدتی دچار ترک خردگی می شود و در اولين مرحله اورلپ هاي روي هم قرار گرفته شده از هم جدا شده و آب استخر با فشار هيدرو استاتيكي بالا وارد لايه پشتي ايزوگام ميشود . آب وارد شده و بخار حاوي فشار در پشت ايزوگام سريعا باعث جداسازي ايزوگام از سيمان شده و كل سيستم عایق کاری استخر را  دچار مشکل می نماید. از این رو امروزه به جای ایزوگام کاری استخر از سیستم  پلیمری در عایق کاری اسفاده می نمایند.پوشش های پلیمری می تواند مقاومت خوبی را برای جلوگیری از نفوذ آب و یا مواد شیمیایی از خود نشان دهد.

قیر کاری استخر با قیرگونی یا ایزوگام؟

عایق کاری استخرامروزه بحث عایق کاری استخرها از نظر حفظ منابع آبی و جلوگیری از هدر رفتن آب اهمیت فراوانی یافته است.عایق کاری استخر باید به صورت اصولی و با عایق مناسب صورت گیرد تا احتمال نشتی آب به کمترین میزان ممکن برسد.عایق کاری استخرها از مراحل مهم ساخت آن ها می باشد.و در صورت خوب اجرا نشدن خسارات زیادی به بار می آورد. قبل از عایق کاری باید زیرسازی بوسیله آرماتوربندی و بتن ریزی به صورت اصولی و صحیح انجام شود.تا بعد از سیمان کاری و دیوار چینی ترک برنداشته و موجب نشت آب استخر و کم شدن آن نشود.بعد مرحله زیرسازی و خشک شدن سیمان،نوبت به مرحله عایق کاری و اجرای قیرگونی می رسد.از بهترین روش های عایق کاری استخرها قیرگونی می باشد.

اجرای قیرگونی زیر سطح استخر

عایق کاری استخر با قیرگونی نسبت به ایزوگام  از این جهت بهتر است که:

 • مقاومت بالایی در برابر نشت آب و نم و رطوبت دارد.
 • در برابر تغییرات دمایی بسیار مقاوم است و به سختی ترک میخورد.
 • به دلیل داشتن قیرخالص ۶۰*۷۰ گونی دویا سه لایه به صورت ضربدری ضخامت بالایی دارد.
 • همین طور که در بالا نیز اشاره کردیم،بهترین روش عایق کاری استخر،قیرگونی دو یا سه لایه می باشد.
 • استفاده از ایزوگام برای عایق کاری استخر مناسب دیده نمی شودو بیشتر در مکان هایی که شدت جریان آب کم است به کار برده می شود.
 • هزینه بالاتری نیز نسبت به قیرگونی دارد.

در استخر به دلیل بالا بودن فشار آب امکان پاره شدن ایزوگام وجود دارد. مگر اینکه قبل از ایزوگام کاری از قیر برای چسباندن ایزوگام به دیواره استخر استفاده شود. معمولا از ایزوگام در دیواره بیرونی استخرهایی که از سطح زمین پایین تر هستند، برای جلوگیری از فشار آب های زیر سطح زمین استفاده می کنند.ولی برای دیواره داخلی استخر استفاده از ایزوگام به دلیل مشکلاتی که در بالا به آن اشاره کردیم،توصیه نمی شود.عایق کاری با قیرگونی صرفه اقتصادی بیشتری دارد و مواد و مصالح آن در همه جا در دسترس است و اجرای ان نیز راحت میباشد.

اگر برای عایق کاری استخر به مشاوره نیاز داشتید، شرکت پیمانکاری ایزوگام و آسفالت ارومیه آمادگی خود را در راستای جلب رضایت مشتریان عزیز، جهت بازدید و مشاوره رایگان و انجام خدمات عایق کاری و ایزولاسیون (ایزوگام)  اعلام می‎دارد.
جهت مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

۰۹۱۴۹۴۶۶۹۹۱

۰۹۹۹۱۴۰۸۰۶۵

2 دیدگاه

 • دکتر علی خیری
  پاسخ آوریل 14, 2020 در 3:46 ب.ظ

  آیا نصب ایزوگام یک لایه برای استخر جواب میدهد؟

دیدگاه خود را بنویسید